7 сынып
Ашық сабақ
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы : «Айт күндері»
Мақсаты
: Бейімбет Майлин шығармашылығымен таныстыруды жалғастыру
Міндеттері:
1.Білімділік:Бейімбет Майлин туралы
түсініктерін бекіту,
2.Дамытушылық:мәтінді түсініп оқуға жаттықтыру, қазақ халқының салты туралы білімдерін толықтыруға ынталандыру
3.Тәрбиелік:қазақ халқының салтын білуге
тәрбиелеу
Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер: оқулық,
Бейімбет Майлин суреті, шығармалары, айтқа байланысты суреттер
Сабақ
түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу,
рөлге бөліп оқу
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезең:
сәлемдесу, кезекші мәліметін тындау, сабақтың мақсатымен таныстыру.
Психологиялық дайындық. Елімізде
қандай мерекелер бар?
Үй
жұмысын қайталау:
Бейімбет Майлин туралы әңгімелесу, Бейімбет Майлин кім ?
Қандай
шығармаларын білесіңдер? Қай қалада
оқуды бастаған?
неше
жасынан өлең, әңгіме жаза бастады?
Топқа
бөлу. Пазлды жинау «Айт күндері» 1-топ бауырсақ,
2-топ шелпек
Жаңа
тақырып: Бейімбет Майлиннің «Айт күндері» шығармасымен танысу –
оқулық 138 бет (65-67 беттер )
Мұғалім түсіндіреді. Айт деген не? Құрбандық Аңыз
Жаңа
сөздермен танысу: құрбандық шалу, намаз, қамқор,
ерекше,шүкір,мақтау,созылады, қажылық, разылық,жұмақ,соқыр,маңызды,игілік,қаржылық,
тұрмысы төмен, жетім мен жесір,мүгедектер,сырқат,қамқорлық,қарым -қатынас
Сергіту
сәті «Қара жорға»
Тақтадағы
ілулі тұрған айтқа қатысты мәліметтер жазылған сөздермен жұмыс
Топпен
жұмыс 1-топ қазақ діни мерекесі мен
дастарханы
2-топ орыс діни мерекесі мен дастарханы
Қорыту:
Айт мерекесі қашан? Неше күннен кейін кезек келеді?Айттың
неше түрі бар?Қандай мал сойылады және сойылмайды? Етті кімдерге не үшін бөліп
береді? Адамдар арасында не қалыптасады?
Тілектер
тілеу
Үйде:
үй тапсырмасы: рөлге бөліп оқу, 65-67 беттер, оқулық.
Қорытынды: бағалау, қоштасу