Мерзімі: 27.02.17
Сабақтың тақырыбы: Ғажайып түстер
Сабақтың мақсаты:
Түстерді қайталау, кемпірқосақты қалай
салатынын, оны қандай түстерге бояйтынын айта алуға үйрету.
Білімділік: түстерді ажырата алу, кемпірқосақты
қалай салатынын, оны қандай түстерге бояйтынын айта алу, тақырып бойынша
белсенді сөздік қорды меңгеру.
Дамытушылық: қоршаған ортаға қызығу, оны аялау,
қорғау керектігін түсіну, сұлулыққа талпыну.
Тәрбиелік: сабақ барысында меңгерген белсенді
сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда
орынды қолдана алу.
Cабақтың барысы
I.Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен
сәлемдесу, назарын сабаққа аудару.
Психологиялық
даярлық.
Оқушыларды
ортаға шығарып бір-бірлеріне жылы жақсы сөздер айтқызу.
Үй жұмысын тексеру
Сұрақтар:
Өткен сабақта жазған жаңа сөздерді тексеру
Тақтапты жатқа сұрау
Тақпақ не туралы?
1-слайд Жаңа сабақтың тақырыбын айтпас бұрын
өткен сабақпен байланыстырып тақырыпты ашамын
Қарындаштың неше түсі болады?
Аспан қандай түсті?
Сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз жай түстер емес ғажайып керемет түстер жайлы
болмақ.
5-слайд тақтада түрлі суреттер көрсетіледі
Қызыл қызғалдақ, көк ту, жасыл жапырақ, күлгін гүл, қызыл сары
апельсин оқушылар әр сөзді атап шығады
Сөздікпен жұмыс
Ғажайып – прекрасный
Түстер – цвета
Кемпірқосақ – радуга
Қызыл –красный
Сары – желтый
Қара – черный
Қызғылт сары – оранжевый
Кітаппен
жұмыс .
1-тапсырма . Ауызша оқу
Сен не саласың?
Что ты будешь рисовать?
Мен кемпірқосақ саламын. Я буду рисовать
радугу.
Кемпірқосақ!
Радуга!
Қандай әдемі! Какая красивая?
Сен қалай
саласың?
Как ты будешь рисовать?
Мен жеті доға
саламын.
Я нарисую семь дуга.
Саған қандай түстер
керек?
Какие цвета тебе нужны?
Қызыл, қызғылт,
сары, жасыл, көгілдір, көк, күлгін.
4-тапсырма. Кітаппен жұмыс. Кемпірқосақтың
түстерін жазулары керек
Кемпірқосақтың
бірінші түсі – қызыл
Кемпірқосақтың
екінші түсі – қызғылт сары
Кемпірқосақтың
үшінші түсі – сары
Кемпірқосақтың
төртінші түсі – жасыл
18 слайд. Оқушылар
ертегіні оқиды сөздерді аудерді аударады
Ертегі
Бірде жасыл, қызыл,
сары қарындаштар кездесіп қалады.
Ұзындықтары әр түрлі қарындаштар бір-біріне
таңдана қарайды.
-
Мен
бәріңнен ұзынмын, - дейді қызыл
қарындаш. Ал жасыл қарындаш:
-
Жапырақтарды
жасыл түске бояй – бояй қысқарып қалдым,
- деді. Сары түсті қарындаштар:
-
Біздің
ұзындықтарымыз бірдей, дейді.
Сергіту сәті. Видео
«Ақ бұлақ»
19-слай. Кестеде
жан-жаққа таралған әріптерден
жасырынған 10 сөзді табулары керек .
Карточкамен жұмыс
Место многоточии вставьте цвета
Бұл
– Аня. Аняның......... көйлегі бар.
Басында........құлақшын.
Қолында.......сөмке. Аня – әдемі қыз.
Прочитай вырозительно стихотворение
Алматы
Жап
– жасыл ағашы,
Қып
– қызыл алмасы,
Ақ
басты тауы бар
Алматы
қаласы.
Название предмет и цвета
1.
Сөздерді қазақшаға аудар
Переводи
слова на казахском
Красная книга. Синии флаг. Коричневый карандаш. Ақ қағаз. Сары күн. Жасыл ағаш.
Оқушыларға ақ қағаз беріледі. Әр
оқушы бір-бір түстен бояйды бояп болған соң тақтаға кемпірқосақтың ретімен
қоюлары керек.
-Бұл не?
-дуга, дұрыс,
енді осы сөздің қазақша атауын кітаптан қарап оқимыз, қайталаймыз.
-доға, деп оқушылар қайталайды.
мысалы: Мен доға салдым. Мен жеті доға салдым.
әр оқушы өз бояған түстерін атап өтеді.
-Мұғалім барлық оқушыларға сұрақ қояды:
-Не шықты? Бұл не?
-Бұл-кемпірқосақ.
1. . Бір түсті екінші рет қайталауға болмайды,
тек соңғы сұрақта қайталауға болады.
Сонымен ойын шартын түсінсек ойынымызды
бастайық.
Сұрақтар:
1. Ағаштың түсі қандай?
2. Аспанның түсі қандай?
3. Жапырақтың түсі қандай?
4. Күзде жапырақтың түсі қандай болады?
5. Күннің түсі қандай болады?
6. Қардың түсі қандай?
7. Теңіздің түсі қандай?
8. Қемпірқосақтың түсі қандай?
Жауаптары:
1. Жасыл;
2. Көгілдір;
3. қызғылт сары;
4. Сары;
5. Қызыл;
6. ақ
7. көк
8. сабақтағы 7 түс айтылады;
Сабақты қорытындылау
«Өрмекші торы»
әдісімен сабақтан түсінгендерін жіп арқылы бір-бірлеріне береді соңында әдемі тор шығуы керек.
Үйге
тапсырма: жаңа сөздерді жаттау, бет 133,
6-тапсырма
Бағалау.